کد خبر: ۵۰۰۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۷
وضعیت پرداخت یارانه ها در فاز دوم هدفمندی در هاله ای یا از ابهام/فقط نیازمندانی که دولت تشخیص دهد یارانه می گیرند

شهرخبر، به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق، یارانه نقدی صرفا به سرپرستان خانوارهای نیازمند متقاضی، پرداخت خواهد شد که مجموعه درآمد سالیانه آنها کمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد و در موعد تعیین شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه کنند.

وضعیت پرداخت یارانه ها در فاز دوم هدفمندی در هاله ای یا از ابهام/فقط نیازمندانی که دولت تشخیص دهد یارانه می گیرند

بر اساس تصمیم مشترک دولت و مجلس سرپرستان خانوار برای دریافت یارانه در فاز دوم هدفمندی،می بایست دوباره اطلاعات خود را در اختیار دولت قرار دهند.


به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق، یارانه نقدی صرفا به سرپرستان خانوارهای نیازمند متقاضی، پرداخت خواهد شد که مجموعه درآمد سالیانه آنها کمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد و در موعد تعیین شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه کنند.


بر اساس این گزارش،رقم تعیین شده هر سال متناسب با تورم،‌ خط فقر و شاخصه‌های مربوطه از سوی دولت تعیین می‌شود، این در حالی است که دولت تاکنون هیچگونه اطلاع رسانی درباره نحوه ثبت نام مجدد سرپرستان خانوار و هچنین شرایط دریافت یارانه در فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها را اعلام نکرده است.


بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق چنانچه بعد از تحقیق و بررسی اموال و حساب‌های بانکی مشخص شد که اشخاص با درآمد بیشتر از مبلغ فوق اقدام به دریافت یارانه کرده‌اند به میزان سه برابر یارانه دریافتی جریمه خواهند شد.


سرپرستان خانواری که در سامانه ثبت نام کنند و بعد از بررسی شرایط توسط دولت، مشخص شود که درآمد سالیانه آن‌ها بیش از رقم تعیین شده‌ است، 3 برابر رقم تعیین شده، جریمه می‌شوند.


با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق، مبلغ 42 هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت نقدی و غیرنقدی یارانه ها منظور خواهد شد، بنابراین اگر دولت قصد داشته باشد از رقم 48 هزار میلیارد تومان درآمد، مبلغ 42 هزار و 500 میلیارد تومان به یارانه های نقدی پرداختی به کلیه سرپرستان خانوار اختصاص دهد، با فرض اینکه دولت یارانه هیچکس را به صورت اجباری حذف نکند، با اجرای فاز دوم رقم یارانه نقدی دریافتی مردم در هر ماه تغییری نخواهد کرد و همان مبلغ 45 هزار و 500 تومان پرداخت خواهد شد.


ولی باید منتظر ماند و دید که چند نفر به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف می دهند و بعد ازآن نیز چند نفر مشمول دریافت یارانه هستند از بین سرپرستان خانوار، از طرف دیگر باید دید که دولت چه میزان از کسانی را که دو مرتبه ثبت نام کرده اند، مستحق دریافت یارانه نمی داند و آنها را از گردونه دریافت یارانه نقدی حذف خواهد کرد.


به این ترتیب می توان گفت: مجلس صراحتا تصویب کرده است یارانه نقدی صرفا به سرپرستان خانوارهای متقاضی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند، پرداخت خواهد شد. درآمد این افراد باید کمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد و افراد متقاضی دریافت باید در موعد تعیین شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه کرده و نسبت به میزان درآمد خود اظهار رسمی کنند. البته در صورتی که این اظهارات نسبت به واقعیت همخوانی نداشته باشد، دولت اختیار جریمه نیز خواهد داشت.


همچنین،سید شریف حسینی عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه  اختصاص یارانه به تمام دهک های درآمدی با عدالت سازگار نیست و باید کسانی که یارانه تاثیری در زندگی آنها ندارد از دریافت یارانه انصراف دهند،اظهار داشت:در بودجه 93 راههای کنترلی برای توزیع بودجه درنظر گرفته شده است و آن اینکه خانوارها برای دریافت یارانه  دوباره در سامانه ای که طراحی خواهد شد ثبت نام کنند و اگر ثابت شد که آنها دهک پردرآمد هستند سه برابر یارانه پرداختی به آنها از آنها دریافت شود.


در پایان می توان گفت باید به نظاره نشست و دید که دولت برای ثبت نام دوباره سرپرستان خانوار چه سازوکاری را خواهد اندیشید.

     
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
عبدالله
|
-
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
1
0
به نظرمن حتی اگر یک نفرباشی ودرآمد شمایک میلیون ویک هزارتومان باشدجز گروه سوم قرامیگیری که بایددرآمد خود رابین یک میلیون تا دومیلیون تومان ثبت کند کجای این عادلانه ودرست است وکجای این گرفتن اطلاعات صحیح است به نظرمن دولت مردان باز هم جزیره ای تصمیم میگیرند مثل سبد کالا ودرکناراین گران کردن عامل های انرژی بخصوص بنزین وگازوئیل که باعث ایجاد فاجه است ترابه خدا درست فکرکنید ودرست اجام دهیدمانه ماشین دولتی زیرپامون است نه محافظ شخصی نه بودجه دولتی دست ما
علی
|
-
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
0
0
امکانات برای جوان ها و سایر خدمات رو نمیخوایم.پیشرفت در سایه ی شادی و آسایش مردم امکان پزیره.که نداریم.
نام :
ایمیل :
* نظر :
Captcha