مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران بانک ورزش نت برگ بنياد كودك
کد مطلب: 341 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ پنج شنبه ۱۸ خرداد 10:39

آغاز به کار غسالخانه مکانيزه بهشت زهرا در یک نگاه

غسالخانه مکانيزه؟!

آخرین اخبار شهری + شهرخبر,غسالخانه مکانيزه,بهشت زهرا
بر اساس استفتاء مراجع تقليد، غسالخانه‌هاي مكانيزه نه تنها اشكال شرعي ندارد بلكه در جهت حفظ كرامت ميت و رعايت بهداشت افراد و محيط قدم بزرگي برداشته است. در عين حال پس از این، غسالي، سخت‌ترين شغل دنيا نخواهد بود.

ماشين‌هاي انسان‌شو براي بدرقه به جايگاه ابدي وارد تهران هم شدند. غسالخانه مكانيزه در كشورهاي اسلامي براي اولين بار در مشهد كارش را آغاز كرد و بعد در قزوين، كرج و در حال حاضر هم اين غسالخانه در بهشت زهراي تهران با عنوان عروجيان كارش را به صورت آزمايشي شروع كرد.

حفظ کرامت ميت در غسالخانه مکانيزه

با استفاده از دستگاه‌هاي مكانيزه ميت‌شوي، ميت ضربه يا تکان نخواهد خورد و دستگاه به صورت گردشي جسد را خواهد شست. همچنين علاوه بر حفظ کرامت ميت،‌ مخاطرات و آلودگي‌هاي بهداشتي و مصرف آب هم کاهش مي‌يابد.

قطعا بهره گيري از دستگاه‌هاي مکانيزه غسل ميت که حاصل کار پژوهشي دانشگاه فردوسي مشهد است، رفته رفته از سختي کار غسالان نيز خواهد کاست و ديگر غسالي سخت‌ترين شغل دنيا نخواهد بود و از طرف ديگر نشان خواهد داد اين روزها تکنولوژي تا لحظه مرگ نيز انسان را همراهي مي‌كند.

نظر مراجع تقليد درباره غسالخانه‌های مکانيزه

دفتر مقام معظم رهبري نیز در خصوص ابهام در اشكال شرعي غسالخانه‌هاي مكانيزه اعلام کرده: «با توجه به اينكه براي غسل ميت بايد نيت کرد و يك مسلمان بايد اين عمل را انجام بدهد- كافر نمي‌تواند غسل را به عهده بگيرد- در واقع غسلي كه انجام مي‌شود مستند به آن مسلمان است.»

بر اساس اظهارات دفتر مقام معظم رهبري مبني بر اينكه در غسالخانه مكانيزه انجام غسل بايد به فعل مسلمان باشد و تحت اراده او انجام بگيرد اگرچه اين كار با فاصله و دستور به فاعلي از جمله ماشين و دستگاه انجام بگيرد در اين صورت هيچ اشكال شرعي در اين رابطه وجود ندارد.»

در اين رابطه همچنين دفتر آيت الله فاضل لنكراني اعلام کرد: «اگر كسي پشت دستگاهي بايستد و اعمال مرتبط با اين موضوع را فرماندهي كند اشكال ندارد.»

بنابر این گزارش به جاي اينكه فرد آب را با دستش بردارد و بريزد، پشت دستگاه مي‌ايستد و نيت مي‌كند از جمله براي طرف راست، چپ و سر‌و‌گردن و يا براي مخلوط كردن آب صدر از دستگاهي استفاده مي‌كند و يا همچنين براي نقل‌و‌انتقال مرده چه با دست و چه به وسيله ديگري به طور كلي مشكلي در اين رابطه وجود ندارد مهم اين است كه فرماندهي آن دستگاه با كسي است.

روند شست‌و‌شوي مکانيزه ميت

در سيستم مكانيزه شست‌و‌شوي ميت، دوش‌هايي از بالا و پايين قرار داده شده است كه وقتي جسد به محل مورد نظر مي‌رسد، آب از دوش‌ها به ترتيب لازم خارج مي‌شود، بدين صورت كه ابتدا با آبي كه از دوش‌ها خارج مي‌شود جسد شستشوي اوليه داده مي‌شود و سپس سه غسل سدر، كافور و آب خالص با همان ترتيب شرعي انجام مي‌شود.

در اين ميان سيستم طوري طراحي شده كه در صورت نياز براي شستشوي اجساد خوني ناشي از حوادث رانندگي و ...، جسد با آب و صابون شسته مي‌شود و فشار آب نيز به حدي است كه جسد از لخته‌هاي خون پاك شود.

در غسل مكانيزه سيستم طوري طراحي شده كه ابتدا سر و گردن جسد غسل مي‌شود و در ادامه قسمت گردن به پايين، نخست سمت راست و سپس سمت چپ بدن غسل مي‌شود.

تمام اين مراحل به صورت مكانيزه انجام مي‌شود و در انتها جسد به قسمت كفن‌پيچ مي‌رسد كه در اين بخش در كفن سوراخي به اندازه عبور سر جسد شكافته شده و دستگاه حين حركت جسد را داخل كفن قرار مي‌دهد.

اين مراحل به وسيله يك اُپراتور كنترل و هدايت مي‌شود كه براي برخي موارد حتي دوش‌هاي دستي نيز قرار داده شده كه اگر در مواردي نياز بود براي رفع برخي نقايص و يا شرايط خاص استفاده شود.

در اين سيستم مكانيزه محل شستشوي اجساد خانم و آقا جداست و اپراتور آنها نيز متفاوت است، به همين منظور دو واحد در اين غسالخانه اقدام به شستشو و غسل اجساد مي‌كنند و همچنين سيستم زباله هم وجود دارد كه لباس‌هاي اموات را ظرف چند روز معدوم مي‌كند.

منبع: سایت شهرنظرات بینندگان
ناشناس 1391/11/7 - 10:16
rateup1
ratedown0
پاسخ
comment مسئولین کشور اگه نتونستند مملکت رو آباد کنند لااقل قبرستانها را آباد کردند .خدا پدرشون رو

نظر شما
نام:  
ایمیل:  
نظر:
کد امنیتی :
captcha 
آخرین اخباراخبار پربیننده
عکس/ انبار نامرئی عکس/مسابقه سبیل رامبدجوان ومحراب قاسم‎خانی دعا نکنید؛ مستجاب نمی شود! نظر روبرتو کارلوس در مورد نیمار عکس / معرفی می‌کنم؛ دخترم! لباس‌هایی که موجب بیماری می‌شوند کفاشیان:دولت قبلی می‌گفت یارانه بگیرید،ثواب دارد! پیروزی 4گله الکویت درحضور نکونام مخترع‌ترین شهرهای دنیا کدامند؟ آیا قلعه نویی یک سیاستمدارکامل است؟ عکس/ پای بچه در میان است عکس / عجیب ترین مرغ عشق دنیا ساخت تلفن‌های همراه ضدسرقت افزایش شانس پیوستن سردارآزمون به بارسا عکس / جدال شیر و گراز سهراب سپهری در کنار مادرش + عکس عکس /لحظات خارق العاده زندگی حلزون موبایل خودرا با باد شارژ کنید+ عکس این 6ستاره جوان در تیررس قلعه نویی ستاره‌های مسلمان درسینمای هند+عکس عکس/ شکست آمریکا در طبس روحانی دربین 100 شخصیت تاثیرگذار سال اصلاح طلبان هم حق تشکیل جبهه دارند دعوت به برزیل رابخاطر همسرم قبول نکردم عکس/هدیه‌ دادن گل به‌ زنان بی‌حجاب فعلا خبری ازفسخ قرارداد نکونام نیست! آخرین خبراز ترور کارمند ثبت احوال عکس/ جشن تولد بیتای آوای باران عکس/ فلسفه این چفیه چیست؟ سوزن ازمعده خانمی بیرون کشیده شد! عارف:نخبگان درتوجیه مردم کم کاری کردند تیم ملی جوانان با میزبان هم گروه شد استرس خود را مدیریت کنید اعطای وام 300میلیونی به شرکت‌های نوپا پیش‌بینی وضعیت هوا در روزهای آینده علاقه مندی اسطوره بارسلونا به هدایت این تیم شوخی خادم باواگذاری سرخابی ها در فیس‌بوک! لیلاز: مردم نگران تورم نباشند بهای امروز عصر بازار فلز گرانبها «بهنام دالتون» دستگیر شد قیمت انواع مدل‌های پژو ‌206‏ + جدول آخرین وضعیت کروبی از زبان همسرش معیار لباس شهرت چیست؟ ۳تصمیم مهم دولت برای حمایت ازتولید بازیکنان موردنظر دایی برای فصل بعد قلقلی بعداز 30 سال خانه‌داری می‌کند ارزیابی فیلم های سینمایی ایرانی نوروز حجم روان‌آب‌های کشور نصف شد سود شرکت هیوندای چقدر است؟ جامعه امروز دچارایدز فرهنگی شده است
کد مطلب: 341 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ جمعه ۵ ارديبهشت 10:39
Page Generated in 0.8486 sec