بنياد كودك مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران بانک ورزش نت برگ
کد مطلب: 23404 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۹ شهريور 20:53

قاچاق‌دارو؛ مشکلی که حل نمی‌شود!

قاچاق دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی در لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو تا 10 برابر قیمت اصل کالا جریمه دارد و علاوه بر این حبس و شلاق نیز برای مجازات مجرم دیده شده‌است و مجازات قاچاق سازمان یافته دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی حتی می‌تواند حکم محارب هم باشد

شهرخبر، داروهای قاچاق جزئی جدایی‌ناپذیر از سیستم بهداشت و درمان کشورمان شده است و هنوز هیچ قدرتی نتوانسته ریشه‌های این درخت تنومند را قطع کند. به گفته کارشناسان عدم نظارت دقیق بر سیستم توزیع دارو در کشورمان در کنار سوء مدیریت‌هایی که در این خصوص وجود داشته باعث شده تا روزبه‌روز تنه این درخت تنومندتر شود و از ریشه درآوردن‌آن سخت تر. اگر چه در ماده 22 لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجازات‌هایی را درخصوص واردکنندگان و توزیع‌کنندگان غیرقانونی این کالا پیش‌بینی کرده‌اند اما به نظر می‌رسد این قانون هنوز از بازدارندگی لازم برای ریشه‌‌کن کردن این موضوع برخوردار نیست. بر اساس ماده 22 لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از سال 88 به مجلس رفته و هنوز سرنوشت آن معلوم نیست، هر شخص حقیقی و حقوقی اقدام به واردات و صادرات دارو، مکمل‌ها، ملزومات و تجهیزات پزشکی، مواد و فرآورده‌های خوراکی، ‌آشامیدنی،‌آرایشی و بهداشتی بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کند، به مجازات کالاهای قاچاق محکوم می‌شود. اما این مجازات مانع از پرداخت دیه و خسارت‌های وارده‌ای نیست که ذیل این ماده گفته شده است. قاچاق مواد و فرآورده‌های دارویی،‌مکمل‌ها و ملزومات و تجهیزات پزشکی مشمول مجازات قاچاق کالاهای ممنوع، موضوع ماده 19 این قانون است.بر اساس لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق دارو در فصل قاچاق کالاهای ممنوعه قرار گرفته‌است و مجازاتی که برای آن در نظر گرفته شده یک درجه بالاتر از مجازاتی است که برای متقلبان در نظر گرفته شده است.

بر این اساس قاچاق دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی در لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو تا 10 برابر قیمت اصل کالا جریمه دارد و علاوه بر این حبس و شلاق نیز برای مجازات مجرم دیده شده‌است و مجازات قاچاق سازمان یافته دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی حتی می‌تواند حکم محارب هم باشد.

پنج‌شنبه گذشته نیروی انتظامی به منظور مقابله با قاچاق دارو در تهران اقدام به دستگیری قاچاقچیان دارو کرد که در این عملیات یک میلیون قلم داروی تقلبی و قاچاق در تهران کشف و ضبط شد و 80 نفر از توزیع‌کنندگان داروهای تقلبی نیز دستگیر شدند.

خیابان ناصر خسروی تهران، محدوده داروخانه 13 آبان و مناطق جنوب تهران از مناطقی بود که مورد پاکسازی پلیس قرار گرفت و مشخص شد داروهایی کشف شده از کشورهایی وارد شده‌اند که از مواد غیر استاندارد و تقلبی در داروها استفاده کرده‌اند. به گفته سردار حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران بزرگ،‌داروهای داخلی نیز که در این طرح جمع‌آوری شده عمدتا تاریخ گذشته و با برچسب‌های تقلبی توسط توزیع‌کنندگان غیرقانونی توزیع می‌شد.

وی با اشاره به این نکته که «بخشی از این داروهای کشف شده به درخواست جمهوری اسلامی ایران تولید شده‌اند» می‌گوید: «امیدواریم وزارت بهداشت و درمان کشور با نظارت دقیق در بهبود وضعیت توزیع دارو بکوشد چرا که برخی از داروهای تقلبی کشف شده در داروخانه‌های کشور نیز وجود دارد و به درخواست کشورمان تولید شده‌اند.»

 

یارانه‌ای که باعث دردسر دارویی شد

پرداخت یارانه دارو یکی از موضوعاتی است که گفته می‌شود راه را برای رانت‌خواری و فساد در صنعت دارویی کشور باز می‌کند آنطور که عباس کبریایی‌زاده، عضو هیات مدیره سندیکای صنایع داروهای انسانی می‌گوید: گروهی از سیاستگذاران معتقدند که یارانه دارو را باید به شرکت‌های واردکننده و تولید‌کننده دارو پرداخت در حالی که این نگاه باعث ایجاد رانت‌خواری و فسادآوری می‌شود، به همین دلیل نباید در مسیر پرداخت یارانه به شرکت‌ها قرار بگیریم بلکه باید یارانه را به مصرف‌کننده بدهیم که این مصرف‌کننده از نظر ما سازمان‌های بیمه‌گر هستند. به گفته وی یارانه‌ها باید به سمت بیمه‌ها بروند و سازمان‌های بیمه‌گر نیز به دلیل افزایش قیمت دارو، فرانشیز سهم بیمار را کاهش دهند، یعنی بیماری که در سنوات گذشته 30 درصد از هزینه دارو را پرداخت می‌کرده اما امروز قیمت دارو افزایش یافته و 30 درصد بسیار گران برایش تمام می‌شود و باید توسط بیمه‌ها حمایت شود.

حسن تامینی‌لیچایی، ‌عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس نیز با اعلام اینکه راهکار اصلی برای کاهش قاچاق دارو افزایش تولید محصولات داخلی است، می‌گوید:‌ یکی از علل نوسانات بازار دارو در کشور معضل قاچاق دارو است، از این‌رو مسئولان باید با برنامه‌ریزی جهت کنترل این موضوع تلاش کنند.

وی با اعلام اینکه خارج یا واردکردن محصولات دارویی به صورت قاچاق تبعات بسیاری را برای کشور به‌دنبال دارد، تصریح کرد: از آنجا که کنترلی روی داروهای قاچاق انجام نمی‌شود، کیفیت آنها هم قابل شناسایی نبوده که همین موضوع سلامت بیماران را به مخاطره خواهد انداخت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تهیه دارو را از وظایف سیستم درمانی خوانده و می‌گوید: درشرایطی که بیمار به‌دنبال تهیه نسخه خود برود و سیستم سنتی باشد؛ مجال بروز تخلفات برای سودجویان باز است؛ پس قطع ارتباط بین سیستم داروخانه‌ها و پرسنل شاغل در بیمارستان‌ها در گرو راه‌اندازی هرچه سریع‌تر پرونده الکترونیکی بیماران است تا از این طریق داروها به دست اشخاصی برسد که واقعا به آن نیاز دارند.

 

تولید 96 درصد داروها در داخل کشور

گفته می‌شود 62 کارخانه داروسازی در کشورمان 96 درصد داروی مصرفی کشور را تولید می‌کنند. بر اساس آمار غیررسمی برای تولید این داروها در کشورمان حدود 250 میلیون دلار برای واردات مواد اولیه و بسته‌بندی آن، ارز هزینه می‌شود. اما چهاردرصد باقی مانده بازار دارویی کشور در اختیار داروهایی است که از خارج وارد می‌شود. هزینه ارزی این چهار درصد نیز حدود ۴۵۰ میلیون دلار است. بنابراین داروهای وارداتی به کشورمان داروهای بسیار گران‌قیمتی هستند که عمدتا برای بیماران خاص و داروهای ضدسرطان و... صرف می‌شوند. بدین‌ترتیب ارزبری تهیه مواد اولیه برای تولید ۹۶ درصد تولید در داخل و همچنین واردات چهاردرصد باقیمانده روی هم رفته رقمی بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار می‌شود که این رقم ۴۵ درصد هزینه و ارزش بازار داروی کشور را به خود اختصاص داده است. دکتر سید‌حمید خویی، ‌رئیس انجمن علمی داروسازان معتقد است مشکلات ناشی از تحریم و سوء مدیریت و بی‌ثباتی مدیریتی به وضعیت حال حاضر داروی ایران دامن زده است. وی با اشاره به فعال شدن شبکه‌های قاچاق دارو در ماه‌های اخیر می‌گوید:‌ متاسفانه در ماه‌های اخیر شبکه‌های قاچاق دارو فعال شده‌اند و درخواست ما این است که قاچاق دارو در زمره جرم‌های ردیف اول قرار بگیرد، چرا که مستقیما با امنیت و سلامت مردم در ارتباط است.

خویی با اشاره به اینکه شبکه‌های قاچاق در بیرون از داروخانه‌های 13 آبان، 29 فروردین و هلال‌احمر شکل گرفته‌اند و دارو را به قیمت‌های چند برابر به بیماران می‌فروشند، تاکید می‌کند: طبیعی است زمانی که اوضاع نابسامان باشد، مکانیسم‌های نامشروع و حرام رشد کنند. علاوه بر آن شرایط نگه‌داری این داروها غیراستاندارد است و جدای از اینکه بیمار ناچار است به 10 برابر قیمت دارو را خریداری کند، ممکن است داروی فاسد به او عرضه کنند.

به گفته رئیس انجمن علمی داروسازان ایران: باید اولویت تیم جدید دولت همان دو عنوان «تدبیر» و «امید» باشد. درواقع باید امید امنیت دارویی را به مردم بازگردانیم و وضعیت را به‌گونه‌ای رقم بزنیم که بتوانند نیاز خود را به راحتی برطرف کنند. در قانون اساسی نیز برخورداری از سلامت به عنوان حق اساسی مردم به رسمیت شناخته شده است. خویی تاکید می‌کند: بازگرداندن آرامش به بازار دارویی، ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا، تدوین سیاست ملی روشن در حوزه دارو و مبارزه با شبکه‌های قاچاق و احتکار دارو باید در اولویت کاری وزیر بهداشت آینده و تیم دارویی وی قرار بگیرد.

منبع: امروزی هانظرات بینندگان

نظر شما
نام:  
ایمیل:  
نظر:
کد امنیتی :
captcha 
آخرین اخباراخبار پربیننده
گذری بر مناطق تهران/۳۱ فروردین عکس/جدیدترین کری خوانی فرهاد مجیدی کلاغ‌ها به اندازه کودکان هفت‌ساله باهوش هستند! نمایندگان برای همسرشان چه هدیه‌ای می‌خرند؟ به کودکانتان آنتی بیوتیک ندهید عکس/خداحافظی شاعرانه تونی با هواداران عکس/استقلالی‌ها در خانه خدا آندو با استقلالی‌ها خداحافظی کرد! 23 میلیارد نشان دهنده مظلومیت استقلال است! رابطه ارتباط اینترنتی با افزایش میزان طلاق مراقب این شش نقطه خطرناک در اینترنت باشید خداحافظی اولیویرا با تراکتورسازی! دو آتیشه ترین طرفدار تیم ملی برزیل +عکس برد سخت بایرن مونیخ از یاران دانیال داوری ادعایی عجیب در خصوص فرهاد مجیدی! عکس/حامد حدادی در کنار خواننده زیرزمینی دغدغه بزرگ علی دایی برای 10 خرداد گزینه پرسپولیس، پیشنهاد استقلال را رد کرد تصاویر منتشر نشده از پدر دکتر علی شریعتی 14 میانبر کاربردی و مفید در ویندوز 8 اسکوچیچ نگذاشت کار به تمدید قرارداد برسد عکس یادگاری بازیکنان تیم ملی با مجسمه ماندلا عکس / ما هم رفتیم آفریقا استیلی: فصل آینده مربیگری می کنم تصاویر/غاری عجیب و دیدنی در چین کاروالیو ؛ موضوع جلسه مسئولان پرسپولیس طنز/پیامک خنده دار و سرکاری روز زن عکس/ تفریح به سبک زنان هندی! قوچ سربریده، شکارچی‌اش را کشت! تیم ملی بالاخره صاحب دروازه‌بان شد عکس/آزیتا حاجیان درکنار مهراوه و ملیکا عکس/ خانه ای که از وسط نصف شد برپایی دهکده بزرگ سلامت در جنوب تهران عکس/ کودکی پرستو صالحی میزان مطالبات معوق بانک‌ها اززبان جهانگیری جوان دیگری از پای چوبه دار برگشت عکس /بلیت جام‌جهانی برزیل موج سوم ایدز و جنون جنسی در راه است! ورزش‌هایی که برای آرتروز مفیدند او چمران را زنده کرد شما چه کردید؟! بازیکنان پرسپولیس باید طلبشان را ببخشند سهامداران با مطالعه خرید و فروش کنند معاون مدرسه خودش را دار زد تهرانی ها پیشتاز در انصراف از یارانه عکس/ احترام نظامی احمدی‌مقدم به روحانی منتجب‌ نیا:روحانی گزینه اصلاح‌طلبان نبود پدر کویرشناسی ایران: تهران دیگر آب ندارد اعلام زمان ثبت‌نام بیمه سلامت ایرانیان تغییر کتاب های دو پایه در سال تحصیلی آینده ورود سامانه جدید بارشی به کشور
کد مطلب: 23404 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۱ فروردين 20:53
Page Generated in 0.9320 sec